Ma na celu niwelacje różnic rozwojowych między dziećmi, u których podejrzewa się różnego typu nieprawidłowości rozwojowe, a dziećmi uznanymi za rozwijające się prawidłowo.
Asymetria ustawienia głowy może być wynikiem skrócenia mięśni szyi po jednej stronie – kręczu szyi, asymetrii czaszki tzw. plagiocefalli, okołoporodowego uszkodzenia splotu barkowego czy błędnej pielęgnacji noworodka po urodzeniu.
Leczenie w przypadku wad stóp warunkowane jest rodzajem wady, podłożem zmian, stopniem ich nasilenia oraz wiekiem dziecka.
Kiedy mamy do czynienia z prawidłowym napięciem mięśniowym, dziecko jest w stanie o czasie i w prawidłowych jakościowo wzorcach wykonać takie proste czynności, jak np. siad czy obroty.
Każde dziecko, u którego stwierdzamy wcześniactwo albo wiemy, że jego życie prenatalne było obciążone, powinno być pod opieką fizjoterapeuty neurorozwojowego.
U dzieci z mpd rozpoczęta szybko i prawidłowo rehabilitacja dobrana indywidualnie do potrzeb i możliwości dziecka, pozwala na jego pełny rozwój.
To uszkodzenie tkanek miękkich, skóry, kości, nerwów i narządów wewnętrznych noworodka powstałe w przebiegu porodu. Zaliczamy do tej grupy: złamania obojczyka, kości długich, kości czaszki, porażenia nerwu twarzowego, splotu barkowego, przepony oraz krwawienia do narządów miąższowych.
O prawidłową postawę trzeba dbać od niemowlęcia, pozostawione asymetrie i zaburzenia napięcia skutkują wadami postawy. Fizjoterapeuta dobiera indywidualnie terapię dla danego dziecka czy nastolatka, w zależności od tego, z jaką wadą postawy czy skoliozą się zgłasza.